Technika jízdy na veslařském trenažeru

21.9.2018 MISTROVSTVÍ ČR VE SPRINTU
22.-23. 9.2018 MISTROVSTVÍ ČR 2017 DRUŽSTEV A FINÁLE POHÁRU ČR 2015 VE VESLOVÁNÍ
28.9.2018 ČIKO CUP (Slapy)
29.9.2018 OTROKOVICKÉ SPRINTY
29.9.2018 POHÁR KLUBU VESLAŘŮ MĚLNICKÝCH 1881 PŘEBOR OKRESU MĚLNÍK
6.10.2018 HRADIŠŤSKÝ ŠESTIKILÁK
8.10.2018 VESLAŘSKÉ PONDĚLÍ
13.10.2018 HEAD OF PRAGUE
19.-20.10.2018 OSMY BRNO
20.10.2018 DISTANČNÍ ZÁVOD VE SKIFU O CENU J. ONDRÁKA A VE ČTYŘCE O CENU M. SUCHOPÁRA

Kalenář akcí

Správná technika jízdy na veslařském trenažeru

Správná technika vychází z nohou, které obstarávají asi 70% potřebné síly. Nohy záběr zahajují, následně se zapojuje trup a dokončují jej paže. Správný stupeň odporu nastavovaný klapkou na pravé straně trenažéru je pro naprostou většinu lidí i cvičení do stupně 4. Je třeba si uvědomit, že reálnou zátěž a intenzitu cvičení si řídí každý sám bez ohledu na nastavený stupeň odporu tím, kolik sil dá do záběru, který je prováděný výbušně a dynamicky, samozřejmě s přihlédnutím ke zvolené intenzitě cvičení. Návratová fáze tempa slouží odpočinku, měla by být uvolněná a pomalejší nežli záběr. Pro animaci správně provedeného tempa si rozklikněte obrázek v pravo.

1. začátek
Startovní pozice - tělo je připravené zahájit tempo – nohy jsou skrčené, holeně přibližně kolmo k zemi, paže natažené vpřed, ruce volně drží madlo, tělo je mírně předkloněné s rovnými zády, ramena před kyčlemi, paty mírně nadzvednuté z podložky

zapojené svaly: hamstringy, vzpřimovače páteře, deltový, trapézový, triceps...

2. záběr
Aktivní fáze tempa, prováděná razantně a dynamicky.

Nohy v záběru  - začátek záběru obstarávají výlučně nohy, paže se nezapojují. Trup je zpevněný, „zamknutý“ v mírně předkloněné pozici s rovnými zády. Razantní nástup do tempa, maximální využití síly nohou, zejména přední strany stehna.

zapojené svaly: čtyřhlavé stehenní, hamstringy, velké hýžďové, lýtkové, břišní, vzpřimovače trupu...

Trup v záběru – když se nohy dostanou asi do poloviny svého pohybu, přidá se k nim trup a začne se překlápět vzad ze „startovní pozice“ pohybem z kyčlí a bederní páteře s rovnými zády. Paže zůstávají uvolněné a tempa se ještě neúčastní.

zapojené svaly: čtyřhlavé stehenní, hamstringy, velké hýžďové, lýtkové, deltové, břišní, vzpřimovače trupu...

3. dotažení
Paže zabírají ve chvíli kdy jsou nohy téměř natažené a trup prochází vertikální pozicí. Trup pokračuje do mírného záklonu a paže současně energicky přitahují madlo ke spodní části hrudníku, tím brzdí pohyb trupu a přenášejí jeho energii na madlo.

zapojené svaly: čtyřhlavé stehenní, trapézový, prsní, deltové, bicepsy...

4. návrat 
Návratová fáze slouží odpočinku, měla by být asi dvakrát delší nežli záběr. V zásadě je to obrácený pohyb oproti záběru, ale jednotlivé fáze jsou pomalejší. Nejprve se vrací přímo vpřed ruce s madlem, nohy jsou natažené. Když se madlo dostane nad kolena, začíná se překlápět trup vpřed (opět s rovnými zády) a poté se pokrčují nohy v kolenou.

zapojené svaly: hamstringy, lýtkové, tricepsy, břišní, deltové..

Dýchání
Nejlepší pravidlo je dýchat přirozeně a podle potřeby.

Existuje více teorií jak při veslování správně dýchat, které jsou však do značné míry protichůdné. Převažující část veslařů během záběru vydechuje a nadechuje se při návratu. Zároveň má ale své zastánce i obrácené pořadí a nedá se říci, že by bylo špatné. Nádech během návratu napomáhá dostatečnému okysličení svalů před záběrem a dalším plusem je lepší držení těla na jeho začátku – plíce jsou při záběru naplněné vzduchem a slouží jako opora hrudnímu koši a páteři. 

Se vzrůstající intenzitou přestává jeden nádech a výdech na tempo stačit a je třeba zařadit ještě krátký nádech a výdech během návratu. To ale většinou vyplyne zcela přirozeně a není třeba se při cvičení na dýchání speciálně zaměřovat. Přehnaná pozornost rytmu dýchání většinou způsobí více škody než užitku a často jí trpí technika tempa.

Zdroj: www.indoorrowing.cz